გაკვეთილის გეგმა
გაკვეთილის თემა
|
ქიმიური ელემენტების სიმბოლოები
|
სწავლების საფეხური
|
მე -7 კლასი
|
მოსწავლეთა პროფილი
|
საერთო
|
დრო
|
4*45 წთ.
|
წინასწარი ცოდნა
|
-
|
გაკვეთილის მიზნები და შედეგები
|
მიზანი 1: აქტიური თამაშების დახმარებით მოსწავლეები შეისწავლიან ქიმიური ელემენტების სიმბოლიკას
შესაბამისობა ესგ-სთან: ბუნ.VII.2 · აწარმოებს დაკვირვებას ან /და გაზომვებს, აღრიცხავს მონაცემებს;
შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:
მოსწავლეები ამოიცნობენ ქიმიური ელემენტების სიმვოლიკას და მოახდენენ ამ სიმვოლიკის ჩაწერას, აღრიცხვას.
|
სასწავლო მასალა და ტექნიკური რესურსები
|
ცხრილი ქიმიური ელემენტების სიმბოლიკით
ფერადი ბურთულები ქიმიური ელემენტების ნიშნებით
ბარათები ქიმიური ელემენტების ნიშნებით
დასაბერი ბუშტები
კართოთეკა
|
გაკვეთილის მსვლელობა/საკლასო მენეჯმენტი
|
შესავალი: მისალმება, ქიმიის ელემენტების
აქტივობა: ხმნიშველობის სამყაროში შესახებ მინი-ლექცია 3 წთ
აქტივობა: ვკიდებ ცხრილს ქიმიური ელემენტების სიმბოლიკით და ვასახელებ მათ. 5 წთ
აქტივობა: ვაჩვენებ ბარათებს ქიმიური ელემენტების ნიშნებით ( 7 ცალს თითო გაკვეთილზე ) და ვთხოვ მოსწავლეებს ხმამაღლა გამოთქვან მათი სახელები . ამ ციკლს ვიმეორებ 3 ჯერ. 5 წთ
აქტივობა: მოსწავლეებს თვითონაც აქვთ მათ მიერ დამზადებული ასეთი ბარათები,
მე ვასახელებ ელემენტებს და ვთხოვ მათ აწიონ დასახელებული ელემენტის შესაბამისი ბარათი -5 წთ.
აქტივობა: ვთხოვ მოსწავლეებს ქიმიური ელემენტების ლათინური დასახელებების გამოთქმას ხმამაღლა და ერთად. 2 წთ
აქტივობა: ქიმიური დიქტანტი: წინასწარ მომზადებულ ცხრილში ჩემი კარნახით წერენ ქიმიური ელემენტების სიმბოლოებს. 5 წთ
აქტივობა: თამაში: კლასი იყოფა ორ ჯგუფად. ჩემი წარმოთქმული ქიმიური ელემენტის დასახელაბის შესაბამისი სიმბოლო, უნდა დაწერონ დაფაზე. თოთო დაწერილ სიმბოლოზე ეძლევათ ერთი ქულა. 10 წთ
აქტივობა: თამაში : ქართოთეკაში ჩადებული ბარათზე ელემენტის სახელით ჩემი წარმოთქმული ელემენტის სახელის შესაბამისად უნდა ჩადონ ფერადი ბურთულები ქიმიური ელემენტების ნიშნებით. 10წთ
ვისაც მეტი ბუშტი იქნება დამაგრებული ის გამარჯვებული არის.
|
ქულები
კრიტერიუმები
|
ფრიადი
|
კარგი
|
საშუალო
|
სუსტი
|
ქიმიური ელემენტის ლათინურ სიმბოლოებს ცნობა
|
სრულად ცნობს
|
ვერ ამოიცნო 25 %
|
ვერ ამოიცნო
49 %
|
ვერ ამოიცნო 51 %
|
ქიმიური ელემენტის ლათინურ სიმბოლოების შესაბამისი ელემენტის ცოდნა
|
სრულად ცნობს
|
ვერ ამოიცნო 25 %
|
ვერ ამოიცნო
49 %
|
ვერ ამოიცნო 51 %
|
ქიმიური ელემენტის შესაბამისი დასახელების ქარნახით ქიმიური ელემენტის ლათინურ სიმბოლოების წერა
|
სრულად ჩაწერა 100 %
|
ვერ ჩაწერა 25 %
|
ვერ ჩაწერა
49 %
|
ვერ ჩაწერა
51 %
|
მასწავლებლის თვითშეფასება:
გაკვეთილი წარიმართა გეგმის მიხედვით. მოსწავლეებმა შექმნეს ჯგუფები, ჯგუფში გაინაწილეს დავალებები, მუშაობდნენ შეთანხმებულად. მოსწავლეებმა დავალებას კარგად გაართვეს თავი. დაიმახსოვრეს და შეძლეს ქიმიური ელემენტების სიმბოლიკის ჩაწერა და შესაბამისი ლათინური დასახელების წარმოთქვა
მოსწავლეთა მუშაობას ვაკვირდებოდი, ვაკეთებდი ჩანაწერებს. .
Комментариев нет:
Отправить комментарий